czwartek, 12 kwietnia 2012

Rzut okiem jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów


Nasz piękny kraj jak wiadomo wciąż goni zachód w poziomie rozwoju. Postanowiliśmy sprawdzić jak system elektroniczny wygląda (i najprawdopodobniej będzie wyglądać u nas za parę lat) na Uniwersytecie w Magdeburgu. O relację poprosiliśmy naszych kolegów i koleżanki biorących udział w programie Erasmus.

Otto von Guericke Universitat- Magdeburg
Studenci Erasmusa i studenci zagraniczni wraz z przyjazdem zobowiązani są do wyrobienia legitymacji studenckiej, która jest kluczem do wszystkich innych drzwi. Koszt legitymacji to około 66 euro. Kwota wydaje się sporym wydatkiem, jednak dzięki temu plastikowemu dokumentowi studenci mają darmowy dostęp do transportu publicznego oraz wyznaczoną ilość kartek do kserowania/drukowania/skanowania. Legitymacja ma bardzo ważny numer- Matrikelnumer.

Te kilka liczb, które są z przodu karty umożliwiają nam branie udziału we wszelkich systemach i programach studenckich. Przykładem jest system Computer Center, gdzie mamy darmowy dostęp do Internetu, możemy wydrukować wiele rzeczy nie płacąc- mówi Wiktoria Bułka studentka programu Erasmus z tej właśnie uczelni.
 Kolejne elektroniczne centrum to Moodle- Sprachzentrum- jest to strona internetowa na której zapisujemy się na wszelkie języki obce. Dosłownie wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Logujemy się, układamy swój plan, sprawdzamy czy zajęcia się odbędą czy nie, zapisujemy się na kursy, rezygnujemy,  sprawdzamy oceny, szukamy instytutów, lektorów, profesorów, miejsc w których zajęcia się odbywają. Mamy dosłownie wszystko pod kontrolą- dodaje.

Każdy ze studentów ma dostęp do Sprachzentrum, który jest również wykorzystywany do kontaktu z profesorami, którzy chętniej odpowiadają drogą elektroniczną.
Studenci mogą zapomnieć, że istnieje coś takiego jak indeks.  Fakt faktem studenci Erasmusa potrzebują dokument by zamieścić swoje zaliczone (bądź niezaliczone) przedmioty, pozostali studenci wszystko robią przez Internet w formie elektronicznej.  Tak więc indeks w tradycyjnej formie prędzej czy później zostanie zastąpiony megabajtami.

Panel logowania
Jeśli chodzi o system zapisów na zajęcia każdy student ma swój własny profil.  Zapisy działają podobnie jak system USOS, tyle że są bardziej rozbudowane. Student po zapisaniu widzi swój aktualny i automatycznie ułożony plan, następnie może porównywać czy przedmioty zachodzą na siebie czy też nie. Zwykle wykładowca zaznacza że mile widzianych będzie np. 20 studentów jednak każdy z programu Erasmus może uczestniczyć nawet jeśli liczba zostanie przekroczona. Wszelkie materiały, prezentacje oraz informacje znajdują się na stronach internetowych profesorów lub na profilach studentów.

Niemiecka uczelnia walcząca ze stereotypem wiecznie głodnego studenta stworzyła tzw. Mensę- studencką stołówkę. Jej urozmaicone menu i obszerność przewyższają wiele polskich restauracji. System polega na tym, że po zalogowaniu do elektronicznego systemu uniwersyteckiego otrzymujesz kartę, którą płacisz w Mensie. Kartę doładowuje się we własnym zakresie, można nią płacić w każdej kawiarni na terenie kampusu czy innych uniwersyteckich stołówkach. Również kartą płaci się za pranie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz